Očkování vakcínou

Očkování vakcínou

V prosinci prosince 2006 konečně přišla na český trh dlouho očekávaná vakcína proti HPV infekci, která se významně podílí na vzniku rakoviny hrdla děložního - co to znamená v praxi?

Rakovina hrdla děložního patří mezi nejčastěji se vyskytující zhoubné nádory českých žen, přes tisíc žen za rok jí u nás onemocní a cca 400 žen ročně v ČR na toto onemocnění zemře.

Přitom karcinom (rakovina) hrdla je jedním z nádorů, jemuž lze při pravidelné prevenci předejít! Každoroční preventivní prohlídku (kolposkopie + cytologie) absolvuje u nás ale pouze kolem 40% žen, přičemž účinnou prevencí lze snížit výskyt choroby nejméně o 80%.

Ale zpět k původci - na vzniku rakoviny hrdla děložního se velmi významně podílí lidský papilomavirus ( H uman P apiloma V irus), který je přítomen u 99.7% případů.

Z toho se v 70% jedná o vysoce rizikové typy (tzv.high risk) 16 a 18. Virus se přenáší převážně pohlavním stykem (výjimečně byl popsán přenos rukou či ústy do oblasti genitálií), na hrdle děložním využívá slabého místa, tedy hranice dvou výstelek, jež čípek kryjí - dlaždicová zvenku, cylindrická zevnitř.

Na této hranici (jak už to tak na hranicích bývá…) dochází k nejbouřlivějšímu buněčnému obratu v této oblasti, díky tomu je tato lokalita také nejcitlivější vůči infekci HPV.

Infekce hrozí každému sexuálně aktivnímu jedinci, nejčastěji dochází k setkání s HPV od zahájení sexuální aktivity do konce 3. věkové dekády (nejvyšší výskyt - mezi 20.a 25. rokem kolem 40% žen!), kolem 35. roku věku je to 3-5%.

Během života se HPV nakazí přes 50% žen. Po infekci dochází k imunitní (obranné) odpovědi, pokud je tato účinná, dochází k eliminaci viru průměrně během devíti měsíců, a to asi v 80%, u 20% nakažených žen však infekce přetrvává, u nich se také významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrdla.

HPV infekce těmito typy je bezpříznaková! Cytologicky( stěrem z hrdla při prevenci) lze pak prokázat buněčné odchylky - dysplasie - lehkého, středního až těžkého stupně (CIN I,II nebo III) u nejlehčího stupně dochází většinou ke spontánnímu vyhojení, s tíží změn se zvyšuje riziko přechodu v karcinom, vývoj rakoviny bývá obvykle delší než 10 let.

Další možností projevu HPV infekce jsou takzvané venerické bradavice(špičaté kondylomy - condylomata accuminata) způsobené nízce rizikovými typy(low risk), nejčastěji 6 a 11(ve více jak 90%).

Toto onemocnění se projevuje výsevem bradavičnatých výrůstků kolem zevního genitálu, případně kolem konečníku. Přestože u části postižených bradavičky samy vymizí, výsevy se rády a často opakují, velice často je tedy nezbytné provést chirurgické odstranění výrůstků.

HPV hraje významnou úlohu i u vzácněji se vyskytujících nádorů - rakoviny vulvy(zevní genitál) a pochvy.

Vakcíny: Silgard,Cervarix,Gardasil

 

 
Gynfem > Gynekologie > Očkování vakcínou
Loading...

Gynekologie

Loading...

Gynekologie